Novice, obvestila

Odziv ARRS na medijsko izpostavljena vprašanja glede prijave na razpis MSCA Cofund

V javnosti se pojavlja vrsta vprašanj, povezanih s prijavo ARRS na razpis Evropske komisije v okviru Obzorja 2020 MSCA Cofund (Marie Sklodowska Curie Co-funding of Regional, National and International Programmes), zato v nadaljevanju podajamo pojasnila k netočnim trditvam, ki so zaokrožile v javnosti.

  • Navedba:
    Prijava na razpis Evropske komisije ni zapletena; gre za kratko prijavo v obsegu 30 strani; za pripravo prijave ni potrebno veliko časa ali kadrovskih virov.

Pojasnilo ARRS:
Prijava na razpis MSCA Cofund je enako zahtevna kot vse prijave na razpise programa Obzorje 2020. Dejstvo, da je razpis namenjen agencijam, kvečjemu pomeni, da gre za drugačno naravo razpisa, kar onemogoča neposredno primerljivost instrumentov in površne sodbe o postopku Evropske komisije. Vsem razpisom Obzorja 2020 pa je skupno, da evalvacijo in izbor Evropska komisija izvede z recenzenti in javno objavljenimi postopki. Razpis je visoko konkurenčen in sama prijava ne zagotavlja uspeha oz. pridobitve sredstev.

Priprava kakovostne prijave zahteva čas, kadrovske vire in sredstva za lastno udeležbo. Pogovori o prijavi na MSCA Cofund so se začeli letos pozno spomladi, rok za prijavo na razpis je 29. 9. 2016. Ocenili smo, da v tem času glede na omejene kadrovske in finančne vire ni mogoče pripraviti kakovostne, konkurenčne prijave, saj smo istočasno pričeli s pripravo instrumenta v sodelovanju z Evropskim znanstvenim svetom (ERC) za gostovanje raziskovalcev pri prejemnikih sredstev ERC.

K pripravi prijave na razpis MSCA Cofund v letu 2017 smo intenzivno pristopili, saj je projektna skupina na ARRS že pričela z delom. Ob vsakem novem ali dopolnitvenem instrumentu moramo na agenciji nujno načrtovati njegovo izvedljivost ne glede na vir sredstev.
 

  • Navedba:
    Na voljo je 20 milijonov evrov, ARRS se od leta 2012 ne prijavlja na razpise.

Pojasnilo ARRS:
Skupaj je v razpisu MSCA Cofund na voljo 80 milijonov evrov za vse agencije držav članic EU in držav, ki sodelujejo v Obzorju 2020. Dvajset milijonov je najvišji možni znesek za posamezno agencijo, kar v izjemni konkurenci pomeni četrtino vseh razpisanih sredstev.

Ključno je, da razpis MSCA Cofund zahteva nacionalno sofinanciranje. To okvirno pomeni, da mora ARRS ob uspešni kandidaturi za 20 milijonov eurov zagotoviti dodatnih 20 milijonov evrov iz nacionalnih sredstev državnega proračuna za leto 2017. Za primerjavo, 21,5 milijonov evrov je v letu 2015 znašalo financiranje vseh potekajočih raziskovalnih projektov ARRS, obseg zadnjega razpisa pa je bil 12 milijonov evrov.
 

  • Navedba:
    Razlog, da se ARRS ne bo prijavila na razpis, je novi pravilnik, ki ohranja vse slabosti preteklih pravilnikov, na katere je opozorila tudi Evropska komisija.

    Pojasnilo ARRS:
    Novi pravilnik ARRS je bil na Vladi RS potrjen 29. 7. 2016 in, nasprotno od očitanega, uvaja ključne spremembe, ki bodo omogočile prijavo na razpis MSCA Cofund. Uvaja mehanizme Obzorja 2020 in ERC (usklajeno poročilo recenzentov, ločeni kriteriji za temeljne in aplikativne projekte).

Ob evalvaciji leta 2011 in 2012 so recenzenti kot bistveno pomanjkljivost prijav ARRS poudarili premajhno skladnost z razpisnimi usmeritvami, predvsem na področju mobilnosti. Pomanjkljivosti z vidika vodenja postopka, torej določil pravilnika, so bile delno korigirane že v dopolnitvah pravilnika do leta 2014, temeljito prenovo in odpravo pa predstavlja novi pravilnik.

Uporabo sredstev iz vira MSCA Cofund načrtujemo v dopolnitveni obliki k obstoječim instrumentom ARRS, saj je zagotavljanje stabilnega financiranja raziskovalne dejavnosti osnovna naloga agencije. Potrebna so dodatna lastna sredstva, uporabili pa bomo lahko postopke in mehanizme iz spremenjenega pravilnika za podoktorsko mobilnost in dopolnitev sheme mladih raziskovalcev, ki jih bo meseca oktobra predstavila delovna skupina, ki jo je ustanovil Znanstveni svet agencije.